ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و نهم دی 1389ساعت 12:15  توسط مرتضی کرمی | 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و نهم دی 1389ساعت 12:14  توسط مرتضی کرمی | 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و نهم دی 1389ساعت 12:12  توسط مرتضی کرمی | 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و نهم دی 1389ساعت 12:8  توسط مرتضی کرمی | 

عوامل متعددي بر عملکرد کار عضلاني اثر مي گذارد ، مهمترين اين عوامل به شرح زير است :

1- دريافت ناکافي انرژي

براي ورزشکاراني که بايد با وزن مشخصي رقابت کنند ، در صورت نياز به تغييرات وزني ، اين اقدام بايد چندين روز قبل از شروع مسابقات انجام شود . کاهش وزن در روزهاي قبل از مسابقه ، اثرات سوء فوق العاده شديدي روي توان عضلاني ورزشکار دارد .
دريافت ناکافي انرژي براي مدت کوتاه ( 1 الي15 روز ) اگر در روزهاي قبل از شروع مسابقه نباشد ، بر سطح توانايي اثر سوء ندارد ، اما در دراز مدت ،‌ موجب کاهش توانايي بدن مي شود .

2- کيفيت رژيم غذايي

هر چه رژيم غذايي از نظر کيفيت متعادل تر باشد ،‌ بازده کار عضلاني رضايت بخش تر مي شود .

3- افراط در تغذيه

افراط و زياده روي در تغذيه به مدت متوسط يا طولاني ، حتي اگر ميزان تمرينات بدني ثابت باشد ، موجب افزايش وزن مي شود و بر توانايي بدن اثر سوء دارد .

4- تعداد وعده هاي غذايي

تعداد زياد وعده هاي غذايي موجب افزايش بازده نسبت به ۲ بار غذاخوردن در روز مي شود . اين تعداد وعده هاي غذا از خستگي ناشي از کار سنگين پس از غذاخوردن و کاهش قند خون ثانويه که ناشي از خوردن غذاهاي زياد در يک وعده است ، جلوگيري مي کند .

5- تعادل کمي بين وعده هاي غذا و مزاياي ترکيب صبحانه

صبحانه بايد يک چهارم از تمام نيازهاي مواد مغذي روزانه را تأمين کند و شير و لبنيات و يا تخم مرغ داشته باشد .

6- مصرف دخانيات

مصرف دخانيات براي ورزشکاران ممنوع است، زيرا :
موجب تخريب ويتامين ث ميشود و در نتيجه خستگي زودرس عضلاني پديد مي آيد.
موجب کاهش قند خون مي شود و در نتيجه فعاليت عضلاني مختل مي شود .
موجب اختلال در رسيدن اکسيژن به بدن و اختلال در اعمال قلبي - عروقي مي شود .

7- نقش الکل

الکل نه براي کارکرد فعاليت عضلاني مناسب است و نه براي مبارزه با سرما . مصرف الکل حالتي شبيه « ضربه شلاق » را دارد که در لحظات پس از مصرف با مرحله خستگي شديد و کاهش بازده کار عضلاني همراه است . بنابراين ، مصرف مشروبات الکلي براي ورزشکاران مجاز نيست .

8- نوشابه هاي محرک

مصرف قهوه ، چاي و مخلوط آن بر تجزيه چربي ها که براي بالا بردن عملکرد عضلاني لازم است ، اثر غيرقابل انکاري دارد ، اما مصرف مقادير زياد آن ها موجب تحريک پذيري ، عصبانيت و ادرار بي موقع مي شود ، بنابراين ، بهتر است قبل از مسابقات مصرف نشود .

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هشتم دی 1389ساعت 10:37  توسط مرتضی کرمی | 
 مقدمه:
يک درصد متولدين زنده با بيماري هاي مادرزادي قلب به دنيا مي آيند. امروزه به علت دسترسي به درمان هاي قلبي و جراحي پيشرفته، با تغيير و اصلاح وضعيت فيزيولوژيک سيستم قلب و عروق، تعداد بيشتري از اين نوزادان به سنين بزرگسالي مي رسند و ممکن است از اين بين، تعداد زيادي تمايل به انجام فعاليت هاي ورزشي در سطوح مختلف داشته باشند. اما درصد بالايي از اين بيماران اگر در ورزش هاي سخت و مسابقه شرکت نمايند، در معرض عوارض و خطر مرگ ناگهاني قرار خواهند گرفت. لذا بايد با توجه به نوع و درجه بيماري و انواع مختلف تقسيم بندي هاي ورزشي (هوازي، بي هوازي، ايزوتونيک، ايزومتريک، تفريحي، مسابقه اي و ...) برنامه تمريني و فعاليت ورزشي مناسب براي آنها برنامه ريزي شود.
در اين بيماران با توجه به طبيعي بودن ميوکارد (عضله قلب) و کافي بودن جريان خون کروناري، تست ورزش عموما طبيعي مي باشد و تعيين مستقيم ظرفيت اجراي فعاليت ورزشي (حداکثر ظرفيت هوازي) از اين طريق دقيق، ساده و سالم بوده و مي تواند به خوبي محدوديت هاي عملي بيماران را مشخص نمايد. لذا براي تعيين ميزان شدت فعاليت ورزشي قابل تحمل توسط بيمار، مي توان از آن استفاده کرد. در زير به رابطه ورزش با انواع مختلف بيماري هاي مادرزادي قلب اشاره مي کنيم:

منشاء گرفتن غير طبيعي شريان کروناري چپ از تنه شريان ريوي

15 - 10 درصد اين بيماران به سن بزرگسالي مي رسند. آنژين صدري ممکن است تا سن 19 - 13 سالگي به تعويق بيافتد. در سنين بزرگسالي گاهي اين اختلال به شکل نارسايي ميترال با علايم کم يا بدون علامت ظاهر مي شود. ممکن است اين آنومالي (اختلال) تا زماني که فرد بزرگسال بدون علامت، دچار نارسايي قلب، آنژين يا مرگ ناگهاني گردد تشخيص داده نشود.
وقتي آنومالي در سنين بزرگسالي تشخيص داده شود، سطح مجاز فعاليت ورزشي وابسته به ميزان فعاليت بطن چپ و ميزان ايسکمي ميوکارد يا نارسايي دريچه ميترال مي باشد. حتي در بهترين شرايط بايد از ورزش هاي ايزومتريک يا ايزوتونيک با شدت زياد پرهيز شود. سطح ورزش مجاز بعد از انجام عمل جراحي بستگي به ميزان کفايت عروق جديد و عملکرد بطن چپ در پاسخ به استرس ايزوتونيک دارد.

مسير نا به جاي شريان کروناري در بين آئورت و تنه محل خروجي بطن راست

آنژين صدري، سکته قلبي و مرگ ناگهاني از خطرات بالقوه اين آنومالي مي باشد. در مردان خطرهاي ذکر شده بيشتر است. اغلب موارد مرگ ناگهاني قلبي بلافاصله بعد از فعاليت فيزيکي شديد به وجود مي آيد که مکانيسم آن فشرده شدن شريان کروناري در بين شريان هاي بزرگي است که در پاسخ به ورزش گشاد شده اند. زاويه دار شدن و تنگي مجراي داخلي شريان کروناري چپ باعث کاهش يا قطع جريان خون و عوارض بعدي آن مي گردد. بنابراين در اين بيماران انجام ورزش هاي ايزوتونيک و ايزومتريک شديد و طولاني توصيه نمي شوند اما اگر آنومالي تشخيص داده شود و با جراحي تصحيح گردد محدوديت ورزشي لزومي ندارد.

فيستول مادرزادي شرياني وريدي کروناري

شدت و اهميت اين فيستول به ميزان جريان خوني که از آن مي گذرد، مجرايي که فيستول به آن مي ريزد و وجود يا عدم وجود ايسکمي ميوکارد بستگي دارد. در يک فيستول کوچک ميزان اختلال فيزيولوژيک جريان خون کروناري کم يا منفي است و فرد مي تواند فعاليت طبيعي داشته باشد. اما ميزان بروز علائم و عوارض با افزايش سن افزايش مي يابد لذا قضاوت در اين رابطه بايد متناوبا تغيير يابد زيرا در تعداد زيادي از بيماران بدون علامت هستند. بنابراين بجز در فيستول هاي کوچک بايد از ورزش هاي ايزومتريک يا ايزوتونيک با شدت بالا پرهيز شود.

بلوک کامل مادرزادي قلب

در اين اختلال برون ده قلب در حال استراحت، طبيعي باقي مي ماند که اين بيشتر به وسيله افزايش حجم پايان دياستولي (حجم ضربه اي) صورت مي گيرد، تا افزايش اجکشن فراکشن (EF) . افزايش برون ده قلب در طي فعاليت ورزشي تقريبا به صورت انحصاري به وسيله افزايش تعداد ضربان بطني تامين مي شود (تا افزايش حجم ضربه اي يا اجکشن فراکشن) . افزايش مقدار ضربان بطني طي ورزش ايزومتريک لزوما وابسته به تعداد ضربان در حال استراحت نيست و ورزش با شدت متوسط، افزايش مناسب تعداد ضربان بطني و برون ده قلبي را باعث مي شود؛ اما بارکاري بيشتر موارد همراه با يک پاسخ غير طبيعي و خفيف خواهد بود. بهترين روش جهت قضاوت در رابطه با تحمل بيمار نسبت به ورزش ايزومتريک، تست ورزش است بيماران با بلوک مادرزادي گاهي با شدت حداکثر، فعاليت مي کنند که توصيه نمي شود. انجام ورزش ايزومتريک طولاني مدت و با شدت زياد بي احتياطي است. ورزش ايزومتريک شديد نيز هر چند اغلب تحمل مي شود اما غير عاقلانه است و در کل انجام فعاليت ورزشي با شدت زياد توصيه نمي شود.

تنگي دريچه آئورت

شکل خوش خيم اين اختلال که معمولا در مردان جوان ديده مي شود بدون نارسايي بوده و اين بيماران اغلب داراي راندمان طبيعي و گراديان سيستوليک نرمال دارند. (بازگشت خون، منفي و يا خيلي کم است) . اين بيماران محدوديتي از نظر انجام ورزش ندارند. در اين بحث تنگي خفيف آئورت به صورت گراديان در حال استراحت 20 ميلي متر جيوه، يا کمتر، تنگي متوسط به صورت گراديان بيشتر از 20 و کمتر از 40 ميلي متر جيوه تعريف مي شود و در تنگي شديد گراديان اوج فشار سيستوليک، بالاي 40 ميلي متر تعريف مي شود.
بيمار با تنگي دريچه آئورت خفيف جراحي شده، محدوديتي در اجراي فعاليت ورزشي ندارد، مشروط بر اينکه نوار قلبي در حال استراحت، طبيعي باشد و پاسخ به تست تحريکي ورزشي از نظر مدت، پاسخ فشار خون، قطعه ST و ريتم نيز طبيعي باشد. عمل بطن چپ بر پايه اکوکارديوگرافي دو بعدي طبيعي بوده و هيچ اختلال ريتم مشخص در الکتروکارديوگرافي تحريکي 24 ساعته وجود نداشته باشد.
در بيماران با تنگي متوسط با آنهايي که از نظر شدت در پايين محدوده هستند مشابه نوع خفيف برخورد مي شود. مشروط بر اينکه هيپرتروفي بطن چپ در الکتروکارديوگرام منفي يا خفيف بوده و شرايط ذکر شده در تنگي خفيف را نيز دارا باشد. هر چند بهتر است به اين بيماران نيز توصيه شود که فعاليت ورزشي خود را به ورزش هاي ايزوتونيک با شدت پايين، محدود نمايند. به علت اينکه تنگي دريچه آئورت پيشرونده است بايد معاينه دوره اي سالانه براي بررسي وضعيت بيمار و تعيين سطح ورزش مجاز انجام شود. در نوع شديد بايد ورزش هاي شديد ايزوتونيک، ورزش هاي ايزومتريک و مسابقه اي ممنوع شود. يکي از علل محدود تنگي آئورت، اين امر باعث گشادي عروق در عضلات اسکلتي و کاهش فشار خون سيستميک مي شود به ندرت علت سنکوب، آريتمي بدخيم بطني مي باشد اما عامل اصلي مرگ بعد از غش آريتمي است. بعد از عمل ممکن است ميزان گراديان کاهش يابد. اما دريچه هنوز دولتي (منظور دو قسمتي) است و ممکن است نارسايي آئورت شديدي ايجاد گردد. بعد از عمل بيماران با گراديان جزيي مي توانند در ورزش هاي شديد شرکت نمايند. مشروط بر اينکه مواردي که در تنگي خفيف قبل از عمل گفته مي شود موجود باشد که شامل عمل طبيعي يا فوق طبيعي سيستوليک بطن چپ مي باشد اگر گراديان فشار بعد از عمل بيشتر از 20 و کمتر از 40 ميلي متر جيوه باشد فعاليت ورزشکار بايد به انجام فعاليت هاي خفيف يا متوسط محدود شود:
1- محدوده داخلي بطن چپ در آنردياستون افزايش نشان مي دهد.
2- وقتي نارسايي آئورت بيشتر از خفيف باشد.
3- در الکتروکارديوگرام (نوار قلب) موارد غير طبيعي ادامه يابد (مثلا رپولاريزاسيون در حالت استراحت يا ورزش نشان داده شود) .
4- اختلالات مهم در ريتم بطني در حالت استراحت، ورزش يا در الکتروکارديوگرام محرک 24 ساعته موجود باشد.
حتي اگر عمل سيستوليک بطن چپ که به وسيله اکوکارديوگرافي دو بعدي در تصويربرداري راديونوکلئوتيد اندازه گيري مي شود، در محدوده طبيعي باشد، باز هم اين توصيه ها به شدت خود باقي هستند.
بعد از آن که از عمل والوتومي و والوپلاستي تنگي دريچه دولتي مادرزادي حداکثر نتيجه به دست آمد، بررسي سالانه آن لازم است. زيرا دريچه عمل شده مانند عمل نشده ممکن است مجددا تنگ شود و يا به آندوکارديت عفوني مبتلا گردد.

کوارکتاسيون آئورت

اگر درمان جراحي موردي نداشته باشد (گراديان کمتر از 30 ميلي متر) در صورت وجود موارد زير فرد مي تواند فعاليت هاي هوازي را انجام دهد.
1- نوار قلب طبيعي
2- در اکوکارديوگرافي عدم وجود هيپرتروفي بطن چپ، عمل انقباض طبيعي و عدم گشادي ريشه آئورت گزارش شود.
3- در تست ورزش: فشار خون در محدوده طبيعي، عدم وجود آريتمي، ارتباط خوب بين ميزان کار با سن و اندازه بدني نشان داده شود.
ورزش هاي ايزومتريک و فعاليت هاي غير هوازي و حضور در ورزش هايي که خطر ضربه به قفسه سينه در آنها وجود دارد ممنوع است. در شکل خفيف فرد مي تواند در فعاليت هاي مهارتي و هوازي در سطح مسابقه اي شرکت نمايد اما هر 12 ماه يک بار بايد از نظر عوارض و سير بيماري مورد معاينه قرار گيرد. براي تمام بيماري هايي که در آنها افزايش غير طبيعي فشار خون، طي ورزش ايجاد مي شود تجويزي که صورت مي گيرد انجام فعاليت ورزشي زير حداکثر غير مسابقه اي (60 < ظرفيت) حداکثر هوازي سه بار در هفته مي باشد. بعد از عمل جراحي ممکن است باز هم طي ورزش ايزوتونيک افزايش شديد فشار خون سيستوليک ايجاد گردد. بعد از جراحي موفقيت آميز کوارکتاسيون، افزايش شديد فشار خون وابسته به ورزش، به مقدار زيادي وابسته به سني است که در آن عمل جراحي صورت گرفته است. بيماراني که بعد از عمل جراحي، کماکان فشار خون سيستوليک بالايي دارند ولي شواهدي از کوارکتاسيون مجدد در آنها وجود ندارد. ممکن است افزايش فشار خون غير طبيعي (بخصوص سيستوليک) را طي ورزش تجربه کنند. گروه ديگر، بيماران با فشار خون طبيعي هستند که بعد از عمل جراحي پاسخ فشار خون بالا به ورزش دارند. اين پاسخ در نتيجه افزايش تحريک سمپاتيک با اختلال در سيستم آنژيوتانسين، آلدوسترون نيست. بلکه عقيده بر اين است که علت اختلالات، بارورسپتوري و تغييرات ساختماني ديواره شريان هاي بزرگ است.
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هشتم دی 1389ساعت 10:35  توسط مرتضی کرمی | 


پیش زمینه
ایست قلبی و یا تنفسی در میان ورزشکاران بسیار شایع می باشد ,در ورزشهایی همچون شنا,اسکی روی آّب (احتمال غرق شدن نوآموز یا ورزشکار وجود دارد که غرق شدگی خود یکی از عوامل توقف سیستم قلبی تنفسی می باشد) و یا در ورزشهای پر برخورد مانند فوتبال و بسکتبال امکان ایست قلبی تنفسی (به دلایلی مانند ضربه مستقیم به قلب و یا قرار گرفتن یک جسم خارجی مانند آدامس در مجرای تنفسی ورزشکاران و ... )وجود دارد پس آگاهی مربی,سرپرست و یا بازیکنان دیگر به عملیات احیا کمک زیادی به برقراری مجدد تنفس و ضربان قلب ورزشکار می کند.
هنگامیکه ورزشکار دچار ایست قلبی و تنفسی میشود مهمترین اقدام شما به عنوان مربی یا سرپرست,تلاش برای برقراری گردش خون و تنفس مصدوم است .
سه دستگاه عصبی,قلبی, تنفسی در ارتباط نزدیک با یکدیگر هستند و اختلال در یکی از آنها دیگر دستگاهها را نیز با مشکل مواجه می سازد .بنابراین برای جلوگیری از ایست قلبی تنفسی باید به سرعت وارد عمل شده و عملیاتی موسوم به عملیات احیا یا CPR را انجام داد.

تعریف احیای قلبی _ریوی

احیای قلبي ريوي به یک سری از اقداماتی گفته میشود که با استفاده از تنفس مصنوعی و ماساژ قلبی در فردی که تنفس و یا ضربان قلب ندارد باعث بازگردانیدن وی به زندگی می شود. اين مانور حياتي مي تواند بدون احتياج به هيچ وسيله اضافي نيز انجام گيرد و انجام صحيح و به موقع آن جان انسانهاي زيادي را از مرگ حتمي نجات می دهد.
نکته : انجام به موقع و سریعCPR در 6-4 دقیقه اول پس از ایست قلبی تنفسی از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است و این مدت زمان را زمان طلایی( golden time) می نامند.در مواردي مانند ايست قلبي،تنفسی, غرق شدگی، خفگي، مصرف زياد مواد مخدر و مشروبات الكلي، احياي قلبي ریوي مي تواند فرد را به زندگي بر گرداند.
جهت شروع احياي قلبي ريوي ابتدا بايد مطمئن شويد كه فرد مورد نظر شما به احياي قلبي ريوي نياز دارد بدين منظور:
1- او را صدا زده و به آرامي تكان مي دهيد.
2- برای بررسی تنفس از سه روش Listen ( قرار دادن گوش در کنار دهان ورزشکار به منظور شنیدن صدای تنفس وی) Feel (قرار دادن دست و یا آینه در کنار دهان و بینی ورزشکار به منظور احساس کردن دمای تنفس) و Look (نگاه کردن به حرکات قفسه سینه) استفاده میشود.
به دقت به چهره فرد و حركات قفسه سينه او بنگريد. (چهره كبود و لبهاي تيره رنگ و كبود نشانگر نارسايي گردش خون و عدم اکسیژن رسانی می باشد)
3- نبض کاروتید( این نبض در ناحیه گردن و در شیار قدامی عضله SCM , در کنار سیب انسان "غضروف تیرویید " می باشد.) را به منظور بررسی وجود نبض (ضربان قلب )بررسی نمایید.
نکته:اگر ورزشکار مصدوم بیهوش بود سریع باید راه هوایی وی را باز کرد زیرا عدم هوشیاری خود عاملی برای بازگشت زبان به سمت حلق و مسدود کردن راه هوایی می باشد پس در این حالت باید ابتدا راه هوایی وی را باز کرد .(در مطالب ذیل گفته شده است).
اگر متوجه شدید که مصدوم تنفس و یا نبض ندارد اقدامات زیر را انجام دهید :
1- تماس با اورژانس 115. 2- انجام سریع CPR ا گر مي خواهيد احيا’ قلبي ريوي را انجام دهيد، هرگز به بهانه تماس با اورژانس مصدوم را رها نكنيد. نبايد فرصت را از دست بدهيد. شما هم مي توانيد با احياي قلبي ريوي زندگي اين فرد را نجات دهيد پس مراحل احياي ريوي را آغاز كنيد.
در انجام CPR مرحل زير را با دقت پيش مي گيريم(ABC ):

“A”باز كردن راه هوايي Air way

اولين قدم در احیای قلبی ریوی باز كردن راه هوايي فرد است. در فرد بيهوش تمامي ماهيچه ها شل شده اند که عضلات زبان و گردن هم از اين قاعده مستثني نيستند و احتمال دارد كه زبان به طرف حلق بر گردد و راه هوايي را مسدود كند.

انجام مانور سر عقب_ چانه بالا :

مطابق شکل مقابل كف دست را روي پيشاني مصدوم گذاشته و سر او را به طرف عقب بر گردانيد . همزمان با اين كار دست ديگر را زير چانه او قرار داده و به سمت بالا فشار دهيدبه طوريكه دندانهاي فك بالا و پايين در مقابل هم قرار گيرند. در صورت انجام صحيح اين مراحل شما موفق به باز كردن را ه هوايي مصدوم خواهيد شد.
مراقب باشيد كه دهان فرد را بيش از حد باز نشود چون در اين صورت ممكن است زبان به عقب برگردد و راه هواي را مسدود كند .همچنین نسوج نرم زیر چانه را فشار ندهید زیرا زبان را به سمت حلق رانده و راه هوایی را میبندد.

B”"دادن تنفس مصنوعي Breathing

پس از بازكردن راه هوايي بايد از وضعيت تنفس مصدوم أگاه باشيد. ابتدا قفسه سينه فرد را برهنه كنيد.
سپس استفاده از سه روش Listen,Feel,Look برای بررسی تنفس.
اگر با استفاده از این سه روش تنفس را حس نکردید بايد تنفس مصنوعي را آغاز كنيد. حتي اگر نتوانستيد تشخيص دهيد كه فرد مذكور تنفس دارد يا نه نفس مصنوعي را آغاز كنيد. چون اگر فرد تنفس داشته باشد شما در هنگام تنفس مصنوعي متوجه مي شويد.

تکنیک دادن تنفس مصنوعی:

سر را به عقب متمايل كنيد به صورتيكه دهان كمي بازتر باشد (نحوه باز كردن راه هوايي در مطالب فوق ذکر گردید.)

1_ تنفس دهان به دهان:

با انگشتان دستي كه روي پيشاني مصدوم است سوراخهاي بيني فرد را ببنديد.
دهان خود را روي دهان مصدوم بگذاريد بطوريكه , لبهاي شما كاملا اطراف دهان او را بگيرد.
با يك بازدم عميق، هوا را وارد دهان فرد مصدوم كنيد.
همزمان از گوشه چشم خودبه قفسه سينه فرد نگاه كنيد و ببينيد آيا هنگامي كه درون مجاري هوايي او مي دميد
قفسه سينه بالا مي رود يا نه
وقتي قفسه سينه فرد بالا مي آيد تنفس را قطع و دهان خود را از دهان فرد جدا كرده و بيني او را آزاد بگذاريد
و خودتان براي تنفس بعدي نفس بگيريدهنگام تنفس موثر سينه و شكم مصدوم بالا و پايين مي آيد،
احياگر حس مي كن كه بادكنكي را پر ميكند
و پس از دميدن حجم معيني، مقابل ورود هواي اضافه تر مقاومت احساس ميكند.
به تدريج رنگ پوست فرد از زردي و كبودي به صورتي تغيير مي يابد.

2_ تنفس دهان به بینی:

در هنگامیکه دهان و فک ورزشکار دچار آسیب شده است و یا به دلیل آغشته بودن دهان وی به سم یا استفراغ شدید
امکان تنفس دهان به دهان وجود ندارد و باید از این شیوه استفاده کنیم.
به این صورت که با دست خود کاملا دهان ورزشکار را پوشش می دهیم و این بار دهان را بر روی بینی وی قرار داده
و بازدم خود را به او می دهیم
هنگامیکه قفسه سینه بالا آمد دهان خود را از بینی وی جدا کرده و دستمان را نیز از روی دهان وی بر می داریم
و خود را برای تنفس بعدی آماده می کنیم.

3_ تنفس دهان به دهان و بینی:

معمولا از این روش برای برقراری تنفس کودکانی که در ورزش دچار آسیب تنفسی شده اند
استفاده میشود(مانند کودکانی که ضمن فعالیتهای بدنی "شنا و ژیمناستیک"دچار آسیب می شوند)
در این روش باید دهان و بینی کودکان را کاملا با دهان خود پوشش دهیم.و بازدم خود را به دهان و بینی آنها بدهیم

C”"ماساژ قلبي Circulation

نکته:اگر مصدوم آهسته نفس می کشد یا تنفس او ضعیف است یا به طور کلی تنفسش دچار اشکال است میتوانید از تنفس مصنوعی کمک بگیرید ولی اگر مصدوم نبضی آهسته و ضعیف داست به هیچ عنوان نباید به او ماساژ قلبی دهید زیرا ماساژ برای قلبی که نامنظم و ضعیف می زند ایست کامل را به همراه می آورد.
پس ازدادن يك يا دو تنفس مصنوعي در صورتيكه فرد تنفس خود را بازنيابد بايد نبض فرد را كنترل كرد.

طريقه كنترل كردن نبض:

1- پس از آنكه تنفس مصنوعي تمام شد كف دست را از روي پيشاني فرد بر نداريد و دو انگشت دست ديگر را در وسط گردن
بالاي ناي و حنجره روي برآمدگي جلوي گردن ( سيب آدم ) بگذاريد.
2- انگشتان خود را به آرامي به سمت پايين و كنار آن قسمت بلغزانيد و سپس كمي فشار دهيد.به مدت 5 تا 10 ثانيه اين كار
را ادامه دهيد تامطمئن شويد كه نبض را حس ميكنيد يا نه؟ كنترل كردن نبض احتياج به مهارت و دقت خاصي دارد
3- اگر فرد نبض داشت به تنفس مصنوعي با اندزه دوازده بار در دقيقه ادامه دهيد.
4- اگر فرد نبض نداشت بايد بي درنگ ماساژ قلبي را همراه با تنفس مصنوعي آغاز كنيد.زيرا فرد دچار ايست قلبي شده
و احتمال داردصدمات جبران ناپذيري به مغز وي وارد شود.
5- براي دادن يك ماساژ قلبي موثر علاوه بر اينكه بايد ماساژ را با تكنيك صحيح انجام داد لازم است كه وي را در
وضعيت مناسبي بخوابانيد.بيمار را به پشت خوابانده , مطمئن شويد كه وي روي يك سطح سخت قرار گرفته است.
اگر فرد در رختخواب يا هر سطح نرم ديگري است وقت را تلف نكنيد و فقط كافيست كه او را روي زمين بلغزانيد
يا اينكه يك تخته با هر شي صاف و سخت را از بين پشت او و ملحفه قراردهيد.
6- كنار مصدوم زانو بزنيد.
7- آخرين حد دنده هاي او را با دو انگشت دستي كه به بالاي فرد نزديكتر است بيابيد.انگشتان خود را بسمت بالا بلغزانيد
تا به يك فرو رفتگي در محل اتصال دنده هاي دو طرف برسيد.
يك انگشت را در محل فرورفتگي بگذاريد و انگشت ديگر را كنار آن قرار دهيد سپس ته دست ديگر را در كنار آن دو انگشت قرار دهيد
بعد ته دست دوم را روي دست اولي بگذاريد.
8- موقعيت بدن خود را طوري تنظيم كنيد كه بازوها خم نشوند و بر بدن ورزشکار عمود باشند.
و شانه ها در امتداد نقطه اتكا دستها باشند.به اندازه اي بر جناغ فرد فشار وارد كنيد كه 4 تا 5 سانتي متر پايين برود.
9- پس از انجام 15 عدد ماساژ پشت سر هم (اين 15 ماساژ در مدت 11 ثانيه خواهد بود) دو عدد تنفس مصنوعي به فرد بدهيد
شما براي انجام اين دو تنفس 4 ثانيه فرصت داريد.
اين سيكل بايد چهار بار در دقيقه تكرار شود براي اينكه بتوانيد نسبت 15:2 را در هر دوره رعايت كنيد بهتر است با هر ماساژ شماره آن را بلند بگوييد.
10- بعد از يك دقيقه وضعيت مصدوم را ازريابي كنيد.اگر ضربان مداوم رگ گردن باز نگشته باشد دوباره احياي قلبي ريوي را
با دو تنفس و 15 ماساژ قلبي از سر بگيريد. شما براي انجام اين دو تنفس و 15 ماساژ، 15 ثانيه فرصت داريد.
11- اين كار را براي مدت 3 دقيقه ديگر ادامه دهيد.
اگر در اين مدت تنفس منظم فرد بازگشت نيازي به تكرار احياي قلبي ريوي نيست بلكه بايد مرتب تنفس و نبض فرد را چك كنيد.
اگر تنفس منظم فرد برنگشت تنفس مصنوعي را با سرعت 12 عدد در دقيقه شروع كنيد و همزمان نبض فرد را چك كنيد .
توجه داشته باشيد كه وقفه در انجام مراحل احياي قلبي ريوي بيشتر از 5 ثانيه نشود.

علائم CPR موفق چیست

اگر CPR موثر باشد نبض و تنفس به حالت عادی بر می گردد,کبودی لبها و ناخنها از بین می رود و به رنگ صورتی تبدیل می شود.
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هشتم دی 1389ساعت 10:33  توسط مرتضی کرمی | 
مقالات ورزشی - کاراته در استان همدان
پیش زمینه
سردرد یک ناراحتی شایع در ورزشکاران می باشد که می تواند الگو,شدت و فرکانس متفاوتی داشته باشد. در بسیاری موارد سردرد های ناشی از ورزش نیازی به مراجعه به پزشک ندارند اما لازم است به مواردی که نیاز به مراقبت بالینی دارند توجه شود.

 

 

موارد نیازمند به مراجعه به پزشک

• هرگاه قبلا دچار سردرد نبوده ایم و برای اولین بار بدنبال ورزش دچار سردرد شده ایم
• هرگاه قبلا سردرد داشته اما دچار سردردی شده که الگو یا شدت آن با سردردهای قبلی تفاوت دارد
• هرگاه فرکانس بروز سردرد ها افزایش یافته باشد
• هرگاه سردرد همراه با خواب آلودگی,بی حسی,سفتی گردن,کاهش وزن اخیر یا تب باشد

ارزیابی بالینی سردرد

برای ارزیابی پزشک نیازمند اخذ یک شرح حال کامل از بیمار دارد. اصولا تشخیص نوع سردرد بر پایه شرح حال است.محل دقیق درد,شدت,فرکانس و اینکه آیا سردرد از نوع فشارنده است یا ضرباندار برای تشخیص مهمند. سایر موارد مهم کمک کننده عبارتند از: اینکه سردرد با چه داروهایی کنترل یا تشدید می شود,چه عوامل یا غذاهایی سبب بدتر یا بهتر شدن سردرد می شوند,آیا سردرد همراه با علایمی مثل تهوع,استفراغ و ترس از نور یا صدا هست یا خیر.
تقسیم بندی سردرد های شایع در ورزش

سردرد میگرنی:
علایم و نشانه ها:

•درد شدید و ضربانداری که بصورت دوره ای درجلو یا طرفین سر یا پشت چشم حس شود.
•برخی موارد قبل از شروع سردرد بیمار جرقه های نورانی می بیند
•درخلال یا بعد از حمله امکان دارد اختلال تکلم,تهوع و استفراق یا اختلال بینایی رخ دهد.

عوامل تحریک کننده میگرن:

•تغییر در ارتفاع (کوهنوردی,مسافرت با هواپیما)
•اختلالات متابولیک(کم آبی بدن طی ورزش یا ورزش در هوای گرم)
•تغییر در داروها
•تغییرات فشار خون
•نوسانات هورمونی(مثل تغییرات سیکل ماهیانه در خانمها)
•تغییرات الگوی خواب
•رژیم های غذایی(مثل پنیر مانده یا شکلات)

درمان:

•بنظر می رسد تجویز دارو توسط پزشک بهترین روش درمان باشد
•استفاده ار کمپرس آب سرد روی سر در خلال حمله سردرد می تواند در کاهش علایم مفید باشد.
•فشار بر روی شریان تمپورال در جلوی گوش می تواند در کاهش علایم سمت مبتلا مفید باشد.
•پرهیز از عوامل تسریع کننده حمله و منظم نمودن خواب در جلوگیری از حملات مفید است .

سردرد خوشه ای:
علایم و نشانه ها:

•درد بسار شدید که حالت سوزاننده یا سوراخ کننده دارد
•درد معمولا فرد را از فعالیت باز می دارد •این نوع سردرد در مردان 5 برابر زنان شیوع دارد
•در حین حمله فرد اشکریزش و افتادگی یک پلک دارد
•حمله بین 35 تا 45 دقیقه طول می کشد
•سردرد همواره یک طرفه است

درمان:

•برخی داروهای ضد میگرن در درمان سردرد خوشه ای مفیداند
•دادن اکسیژن خالص با ماسک به مدت 5 تا 15 دقیقه هم در درمان این نوع سردرد مفید است
سردرد گردنی: این نوع سردرد ناشی از اختلال عملکرد در عضلات,مفاصل یا اعصاب در ناحیه گردنی است و بصورت دردی پایدار و گنگ به سر انتشار می یابد.

علل سردرد گردنی:

•اسپاسم عضلات گردن
•فشار بر روی اعصاب بین مهره ای در ناحیه گردن
•سفتی و بی حرکت بودن طولانی گردن

درمان طبی

•ماساژ عضلات گردن
•پرهیز از قرار گیری دایم سر در یک وضعیت خاص

سردردهای خاص ورزشی

سردرد میگرنی فوتبالیست ها: یک سردرد میگرنی ناشی از ضربه به سر مثل هد زدن است و گاهی با از دست دادن کوتاه هوشیاری همراه است. این نوع سردرد معمولا طی چند ساعت بهبود می یابد.
سردرد ناشی از عینک شنا: عینک شنا در برخی از شناگران می تواند با اعمال فشار روی اعصاب زیر پوستی سبب بروز سردرد در جلوی سر گردد.
سردرد در شیرجه روندگان: بنظر می رسد ناشی از افزایش سطح دی اکسید کربن در خون این ورزشکاران بدنبال شیرجه رفتن در عمق آب باشد
سردرد فعالیتی خوش خیم: در وزنه برداران دیده می شود و ناشی از افزایش ناگهانی فشار خون بدنبال بلند کردن وزنه می باشد. افزایش ناگهانی فشار خون سبب افزایش ناگهانی جریان مغز و بروز سردردی ضرباندار می شود که می تواند از چند دقیقه تا 24 ساعت ادامه یابد.
سردرد ناشی از ارتفاع: معمولا در کوهنوردان آماتور و در ارتفاع بیش از 4000 متری رخ می دهد. می تواند همراه با بیماری کوهستان رخ دهد. مصرف پیشگیرانه استازولامید می تواند بروز آن را کاهش دهد.
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و دوم دی 1389ساعت 13:12  توسط مرتضی کرمی | 

کاراته در استان همدان

 

براي اينکه ورزش هاي تناسب اندام را بهتر انجام دهيد و اندام متناسب تري داشته باشيد ، بهتر است ورزش هوازي و قدرتي را در يک برنامه مدون و منظم با هم انجام دهيد . ما يک برنامه پيشنهادي را براي شما در اين شماره آورده ايم .

1 ـ هوازي :

کارديو يا استقامت قلبي : در يک گروه تمريني به مدت يک دقيقه راه برويد تا گرم شويد .

2 ـ قدرتي :

نشستن روي يک پا : ابتدا بايستيد و سپس بازوها را در امتداد طرفي شانه ها باز کنيد ، به طوري که کف دست رو به پايين باشد . دستان را بالا نگه داريد . زانوي چپ را خم کنيد مانند زماني که روي صندلي نشسته ايد و سپس پاي راست را به صورت صاف و افقي در آوريد و کف دستان را رو به بالا تغيير جهت دهيد . با پاي ديگر هم انجام دهيد. 12 بار تکرار کنيد و پس از 10 ثانيه استراحت تکرار کنيد .
نکته : به نقطه ثابتي نگاه کنيد تا تعادل تان حفظ شود .

3 ـ هوازي :

دويدن در جا : دستان تان را محکم به عقب و جلو حرکت دهيد تا کالري بيشتري بسوزانيد .
طناب زدن به صورت ذهني و تجسمي : در حالي که بازوان خم شده است ، مچ دست را بچرخانيد و مانند طناب زن بالا و پايين بپريد .
دويدن در جا : در اين حرکت زانوها را به تناوب و يکي يکي به نزديکي سينه برسانيد .

4 ـ قدرتي :

بلند شدن : روي زانوي چپ بنشينيد و زانوي راست را به صورت صاف شده بالا بياوريد . دستان خود را در فاصله ي 25 سانتي متري پشت بدن خود نگه داريد ، در حالي که نوک انگشتان دست به سمت پشت قرار دارد .
نکته : از چرخاندن شانه ها به طرف جلو خودداري کنيد تا از کشيدگي قسمت پشت تنه جلوگيري شود .

5 ـ هوازي :

صعود از کوه : نگران نشويد . نيازي نيست که از کوه بالا برويد . در وضعيتي مانند شنا رفتن قرار گيريد و به تناوب زانوي چپ و راست را به سينه نزديک کنيد و به حالت اول برگردانيد .

6 ـ قدرتي :

دست به مچ پا : روي شکم دراز بکشيد و پاهاي تان را صاف نگه داريد و دست ها را در کنار گوش ها قرار دهيد . سينه خود را بلند کنيد و هم زمان پاي چپ خود را از پشت خم و دستان نتان را به پاشنه پا نزديک کنيد . به حالت اول برگشته و با اندام مقابل انجام دهيد . 12 بار تکرار کنيد و سپس 10 ثانيه استراحت کنيد و مجدداً 12 تکرار ديگر انجام دهيد .
نکته : حرکت را طوري انجام دهيد که کشيدگي را در باسن ، عضلات پشت ران و پشت ساق احساس کنيد .

7 ـ هوازي :

ضربه پا به طرفين : به سمت چپ و راست به تناوب با پاي خود ضربه بزنيد يا به عبارتي پاي چپ را به سمت چپ و سپس پاي راست خود را به سمت راست باز کنيد ، در حالي که دستان خود را به حالت مشت کرده زير چانه نگه داشته ايد .

8 ـ قدرتي :

کشش پا و تنه : مطابق شکل ، يک پا به عقب کشيده و دو دست در حال اتصال به هم به سمت بالا به حالت کشش در مي آيد .

9 ـ هوازي :

با يکي از نرمش هاي مربوط به کارديو که گفته شده تمرين را به پايان مي بريم .
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و دوم دی 1389ساعت 13:10  توسط مرتضی کرمی | 
پیش زمینه
در خلال فعالیتهای شدید شکمی مثل ژیمناستیک، وزنه برداری، پاروزدن، کشتی و پرش از روی مانع امکان دارد عضلات شکم دچار کشیدگی یا پارگی شوند همچنین اصابت ضربه مستقیم به شکم هم امکان دارد منجر به آن شود.

 

علائم و نشانه ها

• حساسیت در لمس ناحیه دچار کشیدگی عضله
• التهاب و تورم ناحیه دچار کشیدگی عضله
• در صورت پارگی عضله یک درد تیز تیرکشنده بدنبال آسیب رخ می دهد.
• در موارد کشیدگی عضله درد آن با انقباض عضله تشدید می شود مثل انجام حرکت کرانچ (در حال نشسته روی صندلی پاها را جلو بیاوریم (
• در موارد پارگی عضله امکان بروز فتق شکم وجود دارد.

آنچه باید ورزشکار انجام دهد

• استراحت تا زمان برطرف شدن درد
• یخ درمانی در 4-3 روز اول به تعداد 4-3 بار در روز و هر بار به مدت 30-20 دقیقه
• گرمادرمانی با استفاده از کیسه آب گرم بعد از 48 ساعت اول.

آنچه پزشک می تواند انجام دهد

• تجویز داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی
• استفاده از لیزریا امواج فراصوت برای ایجاد گرمای عمقی در بافت.
• تزریق کورتون در صورت ادامه یافتن التهاب بعد از 2 هفته استراحت.
• جراحی در صورت پارگی کامل عضله جلو شکم یا بروز فتق شکمی.
• توصیه به انجام یک دوره توانبخشی برای جلوگیری از عود آسیب.

مدت طول کشیدن علائم

کشیدگی های شدید چند ماه طول می کشند تا بهبودی کامل یابند در حالی که کشیدگی های خفیف طی چند هفته بهبود می یابند بدیهی است در صرت پارگی و اقدام به جراحی زمان بهبودی بر حسب نوع جراحی متفاوت است.

بازگشت به فعالیت

هدف از درمان بازگشت سالم به فعالیت نرمال است. زمان بازگشت به فعالیت زمانی است که بتوانید از حالت خم شده به جلو در حالت ایستاده به حالت کاملاً ایستاده درائید و درد نداشته باشید و در انقباض عضلات شکم دردی نداشته باشید.

پیشگیری

با گرم کردن عضلات شکم قبل از ورزش و فعالیت های شدید می توان از این آسیب پیشگیری نمود. می توان با نشستن روی صندلی و بالا آوردن پاها بصورت باز شدن کامل زانو و بالا آوردن پا در سطحی بالاتر از صندلی عضلات شکم را منقبض و گرم کرد.
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و دوم دی 1389ساعت 13:6  توسط مرتضی کرمی | 
آسیبهای عضله چهار سر ران ( Quadriceps injury )علایم و نشانه های شایع

1-درد
2-تورم
3-سفتی
4-ضعف
5-ناپایداری
6-قفل شدن

پیش زمینه

عضله چهارسر ران از 4 عضله مجزا شکل می گیرد که اشاره خواهد شد یکی از این عضلات عضله مستقیم رانی ( رکتوس فموریس ) می باشد. شایعترین آسیب عضله چهار سر له شدگی و کوفتگی است که عمدتاً در عضله رکتوس فموریس ایجاد میشود که در جلوی ران قرار داد. سایر آسیب های این عضله عبارتند از : کشیدگی تاندون و یا جداشدگی و پارگی تاندون، پارگی جزئی یا کامل عضله در اثر کشش،‌ پارگی غلاف عضلانی ( فاسیا ) هم نوع دیگری از آسیب این عضله می باشد که در آن بخشی از عضله بصورت توده ای نرم در زیر پوست برجسته خواهد شد.

فرکانس

• میزان بروز له شدگی این عضله در ورزشهای روبرو به این گونه است: کاراته 3/2% جودو 4/2% و فوتبال 6/1% و سایر ورزش ها کمتر از 1% در سال
• پارگی تاندون چه در افراد سالمند و چه در جوانها شایع است. در اجتماع میانگین سنی پارگی تاندون عضله چهار سر رانی 65 سال است. اما در ورزشکاران میانگین سنی این آسیب 30-15 سالگی است. پارگی تاندون عمدتاً در ورزشهای پرشی( پرش از مانع ) و وزنه برداری رخ می دهد

آناتومی کاربردی

در اطراف استخوان ران سه ناحیه عضلانی داریم: در جلو چهار سر رانی در داخل عضلات جمع کننده به داخل ( ادوکتورها ) و در عقب عضلات هامسترینگ. عضله چهار سر رانی بعنوان باز کننده مفصل زانو و خم کننده به جلوی مفصل ران عمل می کنند. این عضله خود متشکل از 4 عضله کوچکتر است که در مجموع 4 سررانی خوانده می شوند و عبارتند از : واستوس لاترایس (vastus lateralis ) و استوس مدیالیس ( vastus medialis ) و واستوس اینترمدیال و عضله رکتوس فموریس ( مستقیم رانی )
عضلات واستوس دربالا به استخوان ران اتصال دارند و در پائین به برجستگی استخوان درشت نی. عضله رکتوس فموریس در بالا به استخوان لگن اتصال دارند و در پائین به برجستگی استخوان درشت نی.
لذا عمل خم کننده به جلوی مفصل ران ناشی از عمل عضله مستقیم رانی است

بیومکانیک ورزشی

در مطالعات دیده شده که حداکثر فعالیت عضله چهار سر در هنگام شروع باز شدن زانو در حرکاتی مثل ضربه زدن به توپ یا پرتاب پا در ورزشهای رزمی است.
قدرتی که عضله چهارسر می تواند اعمال کند می تواند تا 7 برابر وزن بدن باشد. کشیدگی و پارگی عضله عمدتاً در ورزشکارانی رخ می دهد که با شدت در وضعیتی که زانو باز می شود به جسم یا فردی ضربه می زنند مثلاً‌ در هنگام ضربه با پا به کیسه بوکس.
پارگی می تواند جزئی یا کامل باشد،‌ یک ضربه ناگهانی قوی می تواند سبب از هم گسیختگی کامل رباط عضله از محل اتصالش به اسنخوان شود.

شرح حال آسیب دیدگی

در له شدگی ها • شرح ضربه مستقیم به جلوی ران خوردن یا جلوی ران به شی وجود دارد.
• درد جلوی ران _ بلند شدن از زمین همراه با درد جلوی ران است.
• عدم توانایی در باز کردن زانو و جلو آوردن ران.
در کشیدگی تاندونی • معمولا در پرنده ها ( پرش با نیزه یا پرش با مانع ) دیده می شود.
• درد و اختلال عملکرد به صورت ناگهانی بعد از تمرین یا 3-1 روز بعد.
در کشیدگی عضله • معمولاً در دونده های دو سرعت ( استارت زدن ) دیده میشود.
• معمولاً درد در انتهای تحتانی ران و کمی بالاتر از کشکک شدیدتر است.

معاینه بالینی

در له شدگی • قسمت داخل و پشت ران درد ندارد و درد در جلوی ران با لمس داریم.
• جلوی ران متورم و حساس است.
•میزان خم شدن ران محدود است: علائم :ملایم: ˚90 – متوسط :بین ˚ 90 تا ˚ 45 و شدید: کمتر از ˚ 45 .
• افزایش محیط دور ران ( بخاطر تورم )
• فرد می تواند پایی را که در زانو صاف است جلو بیاورد ( رژه نظامی)
در کشیدگی عضلانی • فرد در برابر مقاومت دست مادر حالیکه زانو را باز می کند در انتهای تحتانی ران درد دارد.
• در لمس قسمت تحتانی ران درد دارد.
در پارگی تاندون • عدم توانایی در جلو آوردن پا ( عدم توانایی رژه نظامی رفتن)
• عدم وجود عضله در قسمت تحتانی ران و یک توده بر جسته زیر پوستی در قسمت فوقانی ران ( عضله جمع شده)
در پارگی غلاف عضله ( فاسیا)
• یک توده متحرک و نرم زیر پوست
• امکان دارد در لمس حساس باشد.
• در هنگام انقباض عضله برجسته تر میشود

تصویربرداری

• در بیماران با پارگی خفیف ( علائم آنرا دارند ) یا له شدگی های خفیف لزومی ندارد.
• در بیمارانی که تشخیص قطعی نداریم یا درد شدید دارند یا افراد مظنون به پارگی کامل عضله و نیز آنها که له شدگی شدید دارند نیاز به رادیوگرافی وجود دارد.
• در افراد با له شدگی رادیوگرافی شواهدی از کلسیفیکاسیون محل چند هفته بعد نشان می دهد.
• احتمال شکستگی کشکک همراه با پارگی تاندون وجود دارد. عکس رادیوگرافی در این موارد سایه تاندون جدا شده ، قطعات کشکک و تجمع مایع در زانو را نشان می دهد.
• در مواردی که پارگی تاندون را با معاینه تشخیص داده ایم عکس قدامی-خلفی وبا نمای جانبی از زانو لازم است.
• سونوگرافی در موارد پارگی های شدید به اندازه MRI مفید است و ارزانتر نیز میباشد.
• MRI حساسترین روش برای بررسی ضایعات چهارسر رانی می باشد. به کمک MRI می توان پارگی های کامل و جزئی ، خونریزی های بافت نرم ، آسیبهای تاندونها، تومورهای عضلانی و آسیبهای غلاف عضلانی را بخوبی شناسایی نمود.

درمان طبی

شامل استراحت ،‌ عدم تحرک و فشار موضعی محل با بانداژ است. در موارد پارگی تاندون، جداشدگی تاندون از استخوان،‌ پارگی عضله و خونریزی داخل عضله نیاز به جراحی وجود دارد.
در مورد له شدگی ها زانو را در زاویه ˚120 غیر متحرک و با بانداژ محکم می بندیم. و تا 24 ساعت 3-2 بار و هر بار بمدت 20 دقیقه یخ درمانی می کنیم. بعد از 24 ساعت پا را از وضعیت ˚120 خارج کرده و تحریک الکتریکی و ماساژ می دهیم. درد چند روزی طول می کشد به آرامی به وضعیت تحمل وزن در می آئیم. و از تکرار رفتارهای قبلی منجر به آسیب پرهیز می کنیم.
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و دوم دی 1389ساعت 13:4  توسط مرتضی کرمی | 


آسیب و شکستگي بينی ( Nasal fracture )پيش زمينه در ورزشکاران شکستگي بيني در اثر ضربه در ورزشهاي تماسي و يا افتادن رخ مي دهد. شکستگي استخوانهاي بيني شايعترين شکستگي ناحيه گونه اي صورت مي باشد . بخاطر قرار داشتن بيني در خط وسط و در جلوي ساختارهاي مهم صورت پزشک بايد نواحي زير بيني را نيز مد نظر داشته باشد.
شکستگي بيني در مردان دو برابر زنان رخ مي دهد. شايعترين علت شکستگي بيني را ضايعات ورزشي و مجادلات بين افراد مي باشند. ساير علل نادر شامل افتادن و صدمات ناشي از پرتاب شدن از روي دوچرخه يا موتور مي باشد


آناتومي کاربردي

بيني از دو بخش استخواني و غضروفي شکل مي گيرد. تيغه مياني بيني که شايعترين محل آسيب هاي بيني مي باشد در عقب از 4 استخوان نازک و در جلو از غضروف مياني بيني تشکيل مي گردد. خونرساني بيني توسط شاخه هاي صورتي و چشمي ( افتالميک ) و کامي صورت مي گيرد.

بيومکانيک ورزشی

هر نوع ضربه به قسمت مياني صورت چه از روبرو چه از طرفين مي تواند منجر به آسيب استخواني يا غضروفي بيني گردد. ضربات از روبرو نسبت به از طرفين بايد قدرت بيشتري داشته باشند تا سبب آسيب و شکستگي بيني شوند.
در بچه احتمال آسيب غضروفي بيشتر است چرا که ميزان و نسبت غضروف به استخوان بيني در بچه ها بيشتر است. از سويي بخاطر خاصيت الاستيک استخوان در بچه ها احتمال شکستگي استخواني جابجا نشده يا به اصطلاح ( green stick ) بيشتر است.

شرح حال

هر شرح حالي از افتادن يا ضربه به وسط صورت بايد شک به شکستگي بيني را برانگيزد
بايد جزئيات ضربه مثل جهت آن و شدت ضربه پرسيده شود

معاينه

در موارد شکستگي بيني بايد شواهد اين امر بررسي گردد مهمترين يافته تغيير شکل بيني است. ساير علائم شامل تورم، خراشيدگي پوست بيني و صورت، خونمردگي و خونريزي از بيني است. بايد معاينه دقيق اعصاب جمجمه اي صورت گيرد

بررسي هاي تصويري

• عکس راديوگرافي ساده : 50% شکستگي هاي بيني را نشان نمي دهد بعلاوه ضايعات غضروف هاي بيني را نيز نشان نمي دهد لذا بصورت روتين استفاده نمي گردد
• facial x-ray series : در صورتي که به آسيب ساختمانهاي صورت مشکوک بوديم انجام مي دهيم
• CT scan : بهترين اطلاعات در مورد وسعت و نوع آسيب به بيني و ساختمانهاي صورت را به ما مي دهد. اگر چه مي تواند ضايعات غضروفي را نشان ندهد

درمان

در فاز حاد آسيب قرار دادن يخ روي بيني و بالا نگه داشتن سر براي کاهش تورم صورت ميگيرد
مداخله جراحي صورت تغيير شکل واضح و يا انسداد بيني و يا آسيب به مجراي بيني – اشکي و يا ساختارهاي صورتي انديکاسيون دارد

بازگشت به مسابقه

شکستگي هاي بدون عارضه بدون تغيير شکل بيني نبايد ورزشکار را از ميادين دور کند و فرد مي تواند در عرض دو هفته با استفاده از محافظ صورت ورزشهاي غير تماسي را انجام دهد . در فرد بالغ سالم شکستگي بيني در عرض 3 هفته جوش مي خورد.)
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و دوم دی 1389ساعت 13:3  توسط مرتضی کرمی | 

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و دوم دی 1389ساعت 12:59  توسط مرتضی کرمی |